Zgłoszenie nieprawidłowości- sygnaliści
Sygnalista to osoba etycznie zgłaszająca naruszenia prawa w zakładzie pracy.
Jeśli dowiedziałeś się o naruszeniach prawa w miejscu pracy, masz na to dowody i etycznie o tym poinformujesz, to tak – możesz otrzymać status sygnalisty. W związku z tym będziesz podlegać pod nowe rozwiązania prawne, dzięki którym nie będziesz musiał obawiać się działań odwetowych ze strony Pracodawcy lub jego współpracowników.
Dyrektywa obejmuje sygnalistów szczególną ochroną już w momencie, gdy ci zdecydowali się poinformować o nieprawidłowościach. Sygnalista chroniony jest przed represjami, ale system nie służy do rozsiewania plotek, domysłów czy przypuszczeń. Dyrektywa o ochronie sygnalistów w zamierzeniu ma chronić przed konsekwencjami takimi jak: zwolnienie z pracy, przymusowy bezpłatny urlop, zmiana miejsca pracy, obniżenie wynagrodzenia, wstrzymanie szkoleń lub zastosowanie innego nieobiektywnego środka dyscyplinarnego pod warunkiem, że zgłasza etycznie, kierując się nie tyle własnym interesem ale interesem ogółu.
Mocnym punktem tego prawa jest również ochrona tożsamości sygnalisty. Szczególnie po dokonaniu samego zgłoszenia, jak i w trakcie toczącego się postępowania, będącym następstwem złożenia informacji o naruszeniu unijnego prawa. Podane przez sygnalistę dane osobowe są TAJNE, przechowywane jedynie w celach dowodowych przez okres 12 miesięcy od zgłoszenia tylko przez Pełnomocnika ds. Obsługi Zgłoszeń.
Funkcjonuje u nas Procedura zgłaszania naruszeń oraz ochrony osób dokonujących zgłoszeń – dokument określający formę zgłaszania nieprawidłowości, środki ochrony dla osób zgłaszających nieprawidłowości oraz sankcje za podejmowanie działań odwetowych wobec sygnalistów.
ZAPOZNANIE SIĘ Z PROCEDURĄ JEST OBOWIĄZKOWE!
Gdzie zgłosić nieprawidłowości?
Pełnomocnikiem ds. Obsługi Zgłoszeń jest Pani Magdalena Kozera.
Wszelkie zgłoszenia powinny być kierowane do Pełnomocnika za pomocą:
- dedykowanej skrzynki mailowej obsługiwanych zgłoszeń: sekretariat@pcpr-wielun.pl
(wypełnienia formularza zgłoszenia Naruszenia stanowiącego załącznik nr 1 do Procedury i przesłanie go Pełnomocnikowi)
- osobiście u Pełnomocnika ds. Obsługi Zgłoszeń Pani Magdaleny Kozera, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie, numer telefonu 516 913 883 (wypełnienia formularza zgłoszenia Naruszenia stanowiącego załącznik nr 1 do Procedury i złożenie go Pełnomocnikowi)
- pisemnie na adres: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wieluniu ul. Śląska 23, 98-300 Wieluń